Skip to Main Navigation | Skip to Content



Mark your calendars for the 4th Annual Show Me Justice Film Festival, April 10-12, 2014

 


The Show Me Justice Film Festival

Martin Bldg., Room 126
Warrensburg, MO 64093
Mark von Schlemmer, Ph.D, Festival Director
Phone: 660.543.4364
Email: filmfest@ucmo.edu





shorts

Show Me Justice Film Festival 2012 Schedule
Short Films:

Thursday, October 18th Feature Films

Buy Tickets for Dreaming Nicaragua & Shorts Program B!

Imagine - Shorts Program A
12:30 pm Screening, Hendricks Hall
For Young Audiences (70 mins)

The following films will be screens in this program:
TRUST Alaska - Documentary, 8:15
Refresh - Animated, 2:50
Living Room - Documentary, 13:00
Kid's Games - Narrative, 7:00
Flower - Animated, 1:00
Noor - Narrative, 13:00
Found - Animated, 3:00
Fairy Tale - Narrative, 5:15
Tyler - Documentary, 10:00
As Vapour - Experimental, 4:00

   

Buy Tickets for Dreaming Nicaragua & Shorts Program B!

Dreaming Nicaragua &
Internationale - Shorts Program B

Directed by Marcelo Bukin
60 mins, Documentary, Spain/Nicaragua
3:00 pm Screening, Hendricks Hall (Shown in conjunction with Shorts Program B: International)

In Dreaming Nicaragua four children's stories open up the issues that inhabit their daily lives, including education, health, child labor, domestic violence, illegal immigration, and unemployment. As the film unfolds, these issues and individual experiences inter-connect and coalesce organically to form an intimate portrait of Nicaragua today, seen directly through the eyes of its youngest generation.

This film is preceded by:
Ora Ti Vedo - Narrative, 14:00
These shorts will follow Dreaming Nicaragua:
Throat Song - Narrative, 18:00
Voluntad Y Paz - Documentary, 24:00

 

Friday, October 19th Feature Films

Buy Tickets for Dreaming Nicaragua & Shorts Program B!

Pools of Sorrow, Waves of Joy - Shorts Program C
2:30 pm, Hendricks Hall
120 mins

The following short films will be featured in this program:
It's About Survival - Narrative, 17:00
Wolf Call - Narrative, 12:00
Pfad, vorgraten, Kollaps, stille - Experimental, 8:00
Respect 101 - Narrative, 6:00
The Valley - Narrative, 14:00
Kung Fu Grandma - Documentary, 27:00
December 6 - Experimental, 10:00
Stained - Experimental, 2:59
Au Fil du Banc - Narrative, 7:00

   

Saturday, October 20th Feature Films

Buy Tickets for Dreaming Nicaragua & Shorts Program B!

Free Your Mind Instead - Shorts Program D
1:00 pm, Hendricks Hall
90 mins

This shorts program features the following films:
The Miracles of Honey Bee Hill - Narrative, 23:00
Moon Attic - Experimental, 5:26
The Mountain Between Us - Documentary, 12:00
Insight to Strengths - Documentary, 9:00
A Short Film on Conformity - Narrative, 12:30
All that Glisters - Animated, 7:30
Astorgos - Narrative, 13:00

   

Buy Tickets for Dreaming Nicaragua & Shorts Program B!

Living Life in Peace - Shorts Program E
3:30 pm, Hendricks Hall
90 mins

This shorts program features the following films:
For the Fallen - Narrative, 12:30
Dachau - Experimental, 5:30
Vet - Narrative, 14:00
The Telegram Man - Narrative, 14:00
The Peacewalker - Documentary, 22:00
The Sixth Leaf - Animated, 5:00
Fair Game - Animated, 2:00
House - Animated, 4:00
Written by Gandhi - Animated, 1:00
BREAKDOWN the remix - Experimental, 10:00

Schedule Categories

Schedule for Each Day

All Festival Passes 2nd Day Events:
Thursday, Oct. 18th
Feature Films 3rd Day Events:
Friday, Oct. 19th
Shorts Programs 4th Day Events:
Saturday, Oct. 20th

2012 Film Festival Printable Schedule
2011 Film Festival