Skip to Main Navigation | Skip to Content




University Relations

University of Central Missouri
Administration 302
Warrensburg, MO 64093
Phone: 660-543-4640
Fax: 660-543-4943





bogofficers.june2010

UCM Board of Governors Announces 2010-2011 Officers

Contact: Jeff Murphy
WARRENSBURG, MO (June 23, 2010) – With more than 31 years of professional service to the University of Central Missouri, Walt Hicklin now has the top leadership post for the institution’s governing board. The vice president emeritus of student affairs was named president of the university’s Board of Governors during a meeting on campus June 17.

Richard Phillips and Walt Hicklin
Richard Phillips, left, is honored for his two years of service as president of the UCM Board of Governors by board vice president Walt Hicklin, Gravois Mills, who presented him a gavel as a token of appreciation. Hicklin will succeed Phillips as board president, effective July 1.

The board’s 2010-2011 officers were announced during the group’s June plenary session, based on recommendations by the board’s nominating committee. Joining Hicklin, a resident of Gravois Mills, as board officers for the coming year will be Weldon Brady, Warrensburg, vice president, and Mary Dandurand, Warrensburg, secretary. All three are UCM alumni, and their appointments are effective July 1.

Hicklin replaces Richard Phillips, Lake Tapawingo, who has served as board president during the past two years. During the meeting, Hicklin read a citation recognizing board accomplishments under Phillips’ leadership, noting “through his dedicated service, Mr. Phillips has positively impacted the lives of thousands of UCM students and contributed to a quality education.”

Also a UCM alumnus, Phillips was appointed to the board in February 2005 to serve through Jan. 1, 2011. Hicklin, who retired from the university in 2006, joined the board in June 2007 for a term that runs through Jan. 1, 2013. He previously served for two years as board vice president.

Brady joined the board in February 2008 and recently completed two years of service as board secretary. Dandurand was appointed to the board in November 2009. Both are serving six-year terms.